Pondělní a úterní večery byly tradičně věnovány večerním prohlídkám sedleckých pamětihodností. V pondělí kostýmovaný průvodce provedl návštěvníky všemi unikátními místy sedlecké katedrály a ukázal jim za svitu svíček, zpěvu gregoriánského chorálu, zvuku varhan a trubky všechny její taje a zákoutí. Při úterní prohlídce kostnice zažili příchozí unikátní prolnutí dvou světů, kdy jeden symbolizuje „memento mori“ a druhý naopak naději na vzkříšení. Na středeční a čtvrteční večery připravilo arciděkanství Kutná Hora noční prohlídky setmělého chrámu svaté Barbory, kde panovala jedinečná atmosféra večera provoněného kadidlem a osvětleného svíčkami při prohlídce přízemí i vyšších pater katedrály. Ve středu se v rámci noční prohlídky středověkého dolu návštěvníci vypravili po stopách kutnohorských havířů a oblečeni v perkytle a havířské helmy se svítilnami se ponořili do kutnohorského podzemí. Jednou z novinek letošního ročníku byl jedinečný zážitek pro milovníky čaje a historie – čtvrteční komentovaná prohlídka „Čaj a stříbro v Kamenném domě“. Podobný program jako v minulých letech přinesl také pátek – ti, kteří mají rádi víno nebo třeba chtěli ochutnat to místní, kutnohorské, navštívili podvečerní netradiční prohlídku kláštera sv. Voršily. Program plný nezapomenutelných zážitků nabídla unikátní páteční noční prohlídka, kdy jeden večer otevíral sedleckou kostnici i katedrálu, obě osvětlené stovkami svíček.
Hned několik různých prohlídek a představení letos připravili ve Vlašském dvoře. Na čtvrteční večery bylo přichystáno představení v podání mladých hereckých nadějí s příznačným názvem „Z příběhů kutnohorských“. Kromě několika kutnohorských pověstí shlédli návštěvníci při krátké procházce podvečerní výhledy na osvětlenou Kutnou Horu. Ve vybrané večery pak navazovala další novinka letošního ročníku – venkovní scénické představení plné tajuplné atmosféry, tance, zpěvu i ohně s názvem „Příběh mince“. Některé páteční večery ožil Vlašský dvůr prohlídkou „Za pověstmi a legendami Kutné Hory“ – ty poutavě a zároveň vtipně přiblížily vznik a historii královského města. Na přelomu července a srpna se návštěvníci bavili při představení „Poslední láska pana Mikuláše“. Ochotnický spolek Tyl přinesl třetí díl historické veselohry, připomínající výraznou osobnost, kronikáře Mikuláše Dačického z Heslova. Ochotníci letos mysleli i na děti – na dva nedělní podvečery připravili kouzelný pohádkový příběh o lásce, kráse, štěstí a jednom popleteném strašidle!
A kdo nechtěl trávit celý den v Kutné Hoře, mohl se vydat za její hranice – na zámku Kačina to letos totiž opět žilo! Na každé prázdninové úterý přichystalo Divadélko Kůzle pohádku „Na Kačině straší“, každý prázdninový čtvrtek lákal Pohádkový zámek Kačina – a to buď „Čarodějná pohádka“ v podání Divadýlka Mrak nebo „O Sněhurce a sedmi trpaslících“ Divadýlka KK. Celkem pět pátečních večerů v červenci a srpnu ožil zámek Kačina Nočními prohlídkami s podtitulem Mnoho povyku pro divadlo v podání Malé Divadelní Kumpanie z Kraje Kouřimského, na pět nedělních odpolední stejného období pak připravily Soubory historických tanců Salome a TempusFugit novou hru s názvem Přítelkyně. Novinkou byly rozverné „Sobotní prohlídky s duchem Rudym“.
Za celou dobu konání festivalu se jen pravidelně opakujících produkcí zúčastnilo přes 59 000 návštěvníků. Během měsíců červenec až září 2022 navštívilo Kutnohorské léto celkem 7 276 platících návštěvníků – což je opět vyšší návštěvnost než v předchozích ročnících! Zásluhu na tom mají nejen ti pořadatelé, kteří značce Kutnohorské léto věří už několik let a pomáhají tím budovat její kvalitu a tradici, ale i ti, kteří se do festivalu zapojují novými nápady. Všem z nich patří velké poděkování - za spolupráci a přípravu produkcí děkujeme Římskokatolické farnosti Kutná Hora – Sedlec, Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora, Českému muzeu stříbra, Národnímu zemědělskému muzeu – zámku Kačina, Muzeu B, Vinným sklepům Kutná Hora s.r.o., Průvodcovské službě Kutná Hora, Ochotnickému spolku Tyl Kutná Hora, a všem dalším, kteří se na zdárném průběhu festivalu podílí. Festival Kutnohorské léto 2022 se konal za podpory Středočeského kraje a Města Kutná Hora.