Již osmým rokem proběhl celoprázdninový festival s názvem Kutnohorské léto, festival s podtitulem Jeden den nestačí, festival netradičních prohlídek i jiných zábavných vystoupení v Kutné Hoře a okolí. Kutnohorsko o.p.s. připravilo program pro obyvatele a návštěvníky města ve spolupráci s několika provozovateli památek i dalších zajímavých objektů.
Kutnohorské léto 2016 nabídlo obyvatelům i návštěvníkům Kutné Hory 14 pravidelně se opakujících produkcí. Pondělní a úterní večery byly věnovány večerním prohlídkám sedleckých pamětihodností za svitu svíček, konkrétně prohlídce tajemné Kostnice či katedrály Nanebevzetí Panny Marie. V úterý odpoledne bylo možné navštívit Kamenný dům, kde kostýmovaní průvodci představili středověký život v jeho běžných oblastech i další zajímavosti z Kutné Hory. Na středeční večery připravilo arciděkanství Kutná Hora noční prohlídky setmělé katedrály sv. Barbory, každý letní čtvrteční večer pak otevřela své brány dominanta historického jádra a nejstarší kamenný chrám Kutné Hory, arciděkanský chrám sv. Jakuba. Ve čtvrtek odpoledne bylo možné navštívit České muzeum stříbra - Hrádek, které v souvislosti s oslavami výročí 700 let od narození císaře Karla IV. přichystalo komentovanou prohlídku výstavy „Kutná Hora a Lucemburkové na českém trůně“. Z kostela sv. Jakuba se mohli návštěvníci vypravit ještě na noční putování romantickými i mystickými uličkami a zákoutími historické Kutné Hory při návštěvě produkce s názvem „Tajemné kutnohorské pověsti ožívají“. Podobný program jako v minulých letech nabízel také pátek – ti, kteří mají rádi víno nebo třeba chtěli ochutnat to místní, kutnohorské, navštívili podvečerní netradiční prohlídku kláštera sv. Voršily. Na čtyři prázdninové páteční večery připravilo MuzeumB divadelní představení na motivy Erbenovy „Kytice“ v kapli Božího těla. Sobotní večery byly věnovány divadlu a neřestem středověkého stříbrného města. Ve Vlašském dvoře začínala další z tajemných prohlídek města s názvem „Kutná Hora nestoudná“. Cestou se návštěvníci dozvěděli, jak se žilo na Horách Kutných v nočních hodinách, ale i jak se nezřízený život trestal. Na dva víkendy na přelomu července a srpna bylo nachystáno divadelní představení na nádvoří Vlašského dvora – hru s názvem „Strašidlo cantervillské“ představil Ochotnický spolek Tyl. A kdo nechtěl trávit celý den v Kutné Hoře, mohl se vydat za její hranice. Každý prázdninový čtvrtek ožíval zámek Kačina pohádkou pro celou rodinu v podání Divadélka Kůzle, každý sobotní večer se pak návštěvníci na zámeckém nádvoří zaposlouchali do krásných slov a melodií. Na víkendová odpoledne byla navíc přichystána jedinečná představení se zvířaty v Ringellandu v Habrkovicích.
Za celou dobu konání festivalu se jen pravidelně opakujících se produkcí zúčastnilo přibližně 25 000 návštěvníků. Během měsíců červenec až září 2015 navštívilo festival celkem 3 041 platících návštěvníků, což je o 54 návštěvníků více než v roce 2014 a o 219 více než v roce 2013. Rok 2016 byl rekordní – pravidelně se opakující produkce navštívilo celkem 4 638 lidí, což je nárůst cca o 50%. Návštěvnost téměř každé produkce stoupla přibližně o 100 prodaných vstupenek. Můžeme právem konstatovat, že se jednalo o mimořádně úspěšný ročník – ačkoliv už osmý, svou programovou náplní láká nové a nové návštěvníky.
Poděkování za spolupráci a přípravu produkcí a propagaci festivalu náleží Římskokatolické farnosti Kutná Hora – Sedlec, Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora, Českému muzeu stříbra, Muzeu B, cestovní agentuře KH Travel s.r.o, Empir Cafe s.r.o., Vinným sklepům Kutná Hora s.r.o., Ochotnickému spolku Tyl a všem dalším, kteří se na zdárném průběhu festivalu podílí. Festival Kutnohorské léto se každoročně koná za podpory Města Kutná Hora.
Kontakt: Kutnohorsko.cz, o.p.s.
www.kutnohorskeleto.cz; info@oskutnohorsko.cz; +420 723 561 530